جلسه نوسازي و هوشمند ساز ي ناوگان تاكسي
1395/11/06

این جلسه با حضور موسی فکور سرپرست شهرداری،مهندس خسته بند نماینده مردم انزلی در مجلس شورای اسلامی ،مسعود طبیبی مدیر عامل اتحادیه تاکسیرانی کشور ،محمد حسین سعدال..نماینده شرکت همیان بانک شهر ،مهدي خلیلی مدیر عامل سازمان تاکسیرانی،مرتضی شریفی مدیر عامل سازمان تاکسی رانی رشت و سرگرد رستمی رئیس پلیس راهور  و تنی چند از اعضای شورای شهر برگزار شد.


 شهر بندرانزلی از جمله شهر هایی است که جمعیت غالب آن برخلاف دیگر شهرهای استان گیلان، جمعیت شهری است. دومین شهر پرجمعیت استان گیلان با بالاترین تراکم جمعیتی است و این موضوع اهمیت حمل و نقل درون شهری را افزایش می دهد.

موسی فکور سرپرست شهرداری بندرانزلی در ابتدای این جلسه با اشاره به اهمت نوسازی ناوگان جمل و نقل شهری بندرانزلی آماری در خصوص تعداد تاکسی ها ارایه داد. ۱۹۶۳ دستگاه ناوگان شامل ۱۲۴۰ دستگاه تاکسی و۳۷۴ دستگاه وانت (۹۰۹ تاکسی درون شهری،۲۷۵ آژانس و ۵۶ تاکسی بیسیم) تاکنون ۲۲۰ نفر برای نوسازی ناوگان ثبت نام نموده اند و در نظر داریم با ارائه اراهکارهایی این آمار را افزایش دهیم تا به نوسازی کامل دست یابیم.

وی افزود:موضوع عدم تنوع خودرو ها،کوتاه بودن زمان پرداخت،تضمین بانکی،برنامه ریزی برای تشویق و ایجاد انگیزه،الکترونیکی شدن دریافت کرایه و استفاده از سیستم های هوشمند  از موضوعات قابل بحث در این مورد می باشد.

دکتر مسعود طبیبی،مدیر عامل اتحادیه تاکسی رانی کشور توضیحاتی در خصوص هوشمند سازی ناوگان تاکسیرانی و سامانه های نوید ،سرویس مدارس ،گردشگری،سلامت ،سخا،انار،یکپارچه سازی کارت هوشمند ارائه نمود. همچنین اپلیکیشن های نظر سنجی و تبلیغات  هوشمند درون تاکسی ها را معرفی نمود.

محمد حسین سعدال.. ،نماینده شرکت همیان بانک شهر طرح پرداخت کرایه تاکسی،طرح پاک ؛را که برای اولین بار توسط این شرکت در شهر کرج اجرا شده توضیح داد. طرح پاک با استفاده از ارائه کارت های شهروندی و ارائه خدمات به صورت آف لاین و استقرار دستگاه های درون تاکسی ها و تعریف کرایه هایی به صورت پیش فرض در این دستگاه ها اقدام به هوشمند سازی سیستم دریافت کرایه می کند.

از مزایای این طرح :حدف پول خرد،حذف شبه حق الناس،کاهش انتقال بیماریها،آسان شدن پرداخت ،ارائه تخفیفات ویژه پس از رسیدن تراکنش ها به یک سقف مشخص از جمله پرداخت وام به راننده، می باشد. مهدی خلیلی ،مدیر عامل سازمان تاکسی رانی مشکل اصلی ناوگان حمل و نقل را در حال حاضر تعویض خودروهای فرسوده خصوصا پیکان دانست و گفت خودروهای پراید تمایلی برای تعویض ندارند و هدف گذاری سازمان برای نوسازی ناوگان، تعویض پیکان ها است .

وی افزود برخی از خودروها در آژانس های تلفنی مشغول به کارند و ۱۲۰ دستگاه از آنها مشمول طرح نوسازی هستند که تعویض آنها کمک موثری در حذف آمار ناوگان فرسوده شهری است .

در انتهاي جلسه موسي فكور اين جلسه را نقطه آغاز خوبي براي هوشمند سازي دانست و از نمايندگان شركت خواست تا با توجه به شرايط شهر بندرانزلي  جزئيات طرح خود را بازنگري نمايند تا در جلسه تخصصي تري مورد بررسي قرار گيرد.